Źródło.bar to nowy bar z whisky na mapie Poznania. Lokal znajduje się w piwnicy starej kamienicy przy jednej z najmodniejszych ulic z restauracjami i kawiarniami w centrum miasta – ulicy Taczaka.
Zastane miejsce stało puste przez kilka lat stąd lokal był w bardzo złym stanie. Potencjał miejsca wyczuł właściciel baru – Bartek Grochowski, który przyjechał do Poznania na studia i po dwóch latach zdecydował się wykorzystać swoje wieloletnie doświadczenie barmańskie we własnym barze. Do projektu zaprosił architekta Adama Wiercińskiego.
Oboje postanowili pozostawić miejsce w pierwotnym stanie dodając mu nowe elementy specjalnie zaprojektowane dla tego miejsca. – We wnętrzu umieściliśmy trzy stalowe konstrukcje – boksy, na których opierają się wszystkie elementy takie jak siedziska i oświetlenie. Żaden z elementów, poza natynkową instalacją elektryczną, nie został wkręcony w oryginalne ściany – opowiada architekt. – Zastosowaliśmy stonowaną grafitową kolorystykę z pomarańczowymi akcentami, które nie konkurują z mnogością materiałów i intensywnym kolorem cegły zastanego wnętrza.
W sali wejściowej, na przeciwko drzwi do lokalu, stanęło stalowe pomieszczenie – bar. Wykonany został ze stalowych profili i siatki oraz zardzewiałych blach, a jego blaty pokrywa surowa płyta MDF. Pomimo niewielkiej powierzchni, w barze udało się wygospodarować wiele miejsca do przechowywania i eksponowania alkoholu i sprzętu barowego. Po prawej stronie od wejścia mieści się druga stalowa konstrukcja, która pełni funkcję siedziska i przechowalni skrzynek z butelkami. W drugiej sali mieści się największa konstrukcja – ramy z siedziskami połączone ze sobą stalowym „mostem” z siatką i świetlówkami, który umieszczony na linii dawnych drzwi, podkreśla przejście pomiędzy pomieszczeniami. Pomysł z wałkami w ramach wygenerował wiele miejsc siedzących przy ścianach, nie zabierając miejsca w lokalu. W tym pomieszczeniu znalazło się także lustro autorstwa samego architekta, które tworzy przestrzenną strukturę i jako jedyne spośród elementów wyróżnia się intensywnymi kolorami.
– W sezonie letnim część miejsc parkingowych przy ul. Taczaka zamienia się w kawiarniane ogródki. Chcieliśmy żeby ogródek Źródła stał się jego wizytówką, dlatego tak samo jak we wnętrzu, również tutaj najważniejsze elementy – stoły oraz donice na rośliny zostały zaprojektowane indywidualnie. Na elewacji kamienicy zaprojektowaliśmy kraty na drzwi i okna, na których pojawia się charakterystyczne logo Źródło.baru – dodaje Adam Wierciński.
Więcej na: www: www.adamwiercinski.pl i www.zrodlobar.pl